понедељак, 30. јун 2014.

НОВО У КЊИЖАРСКИМ ИЗЛОЗИМА- Песме Новице Ђурића



„Ободско слово из Ријеке Црнојевића објавило је нову књигу   песама   Новице  Ђурића
„Божја дјеца". Новинар по занимању, Новица Ђурић је песник по вокацији и то изузетно даровит - како каже један од највећих песника црногорског поднебља Ранко Јововић ово је „пјесник колективног удеса, човјек и пјесник и хришћанска душа која горке сузе лије и моли... По Јововићу, Ђурић је исписао једну књигу о општем болу, несналажењу, ужасу..."
  Радован Поповић
ПОЛИТИКА, понедељак 9.децембар 1996. године

НОВЕ ПЕСМЕ НОВИЦЕ ЂУРИЋА - Цветају ране



„Бoжја дјеца” су страшна поема о Нама. Страшна ура. У страшном свијету — најстрашнијем и најусамљенијем од свих свјетова који су постојали. У елегантној, боље рећи у добро скројеној форми, језиком брђанским, српске несанице, премора, пркоса и покоре... и снс тако и у том правцу и смислу, без правца, и Боже мој, без смисла. Оволико пусте невољсеу једној души, у једној пјесми."
                Тако јс записао Ранко Јововић, црногорски песник, слово о најновијој књизи Новице Ђурића „Божја дјеца”, коју јс оних дана издало „Ободско слоно” из Ријеке Црнојевића.
                Јововић подсећа да багремови више нс миришу, ако су икада и мирисали, али зато цветају наше ране. Тако некако размишља и песник Новица Ђурић, за кога Јововић још додаје да јс песник колективног удеса, човек и песник и хришћанска душа, која горке сузе лије. И моли. 
Вечерње новости, недеља, 29.септембар 1996.
Душан Јолић

У ИЗДАЊУ ОБОДСKОГ СЛОВА - БОЖЈА ДЈЕЦА



Из штампе је управо изашла књига Новице Ђурића „Божја дјеца. Избор из поезије са три-десет нових пјесама који је сачинио аутор објавила је издавачка кућа „Ободско слово са Ријеке Црнојевића. „Божја дјеца је шеста књига Новице Ђурића. Рецензент књиге Ранко Јововић истиче да су „Божја дјеца страшна поема о Нама. Страшна ура. У страшном свијету - најстрашнијем и најусамљенијем од свих свјетова  који  су  постојали.  У елегантној, боље рећи у добро скројеној форми, језиком брђанске, српске несанице, премора, прекора и покоре... и све тако у том правцу и смислу, без правца, и Боже мој, без смисла. Оволико пусте невоље у једној души, у једној Пјесми. Можда ће Молитвама, дугим, стољећима...  бити  очишћен,  или бар, дјелимично очишћен овај наш Човјек - Народ.  
            Не миришу више багремови, ако су икада и мирисали, цвјетају наше ране, тако некако размишља Новица Ђурић, пјесник колективног удеса, човјек и пјесник и хришћанска душа која горке сузе лије...
Ратко Делетић
ПОБЈЕДА, 24.септембар 1996.

Изабране песме: Брђанска несаница



Новица Ђурић: „Божја дјеца”, издавач „Ободско слово”, Ријека Црнојевића, 1996.

                Избору из своје поезије подгорички песник Новица Ђурић (1956) додао је тридесет нових песама и објавио их под заједничким насловом „Божја дјеца. Циклуси о мртвим сликама, узалудном летачу, кућном тамничару, историји болести, црном петку - прерастају у поему о страшном свету, општем несналажењу и патњи која нас окружује.
                Језиком брђанске, српске несанице и премора, како у предговору овај необичан песнички исказ одређује Ранко Јововић, Новица Ђурић пева о колективном удесу ослањајући се на хришћанско наслеђе. У непрестаном дијалогу са Богом, Ђурић пише да нема песме коју би сви певали и да би се случајни зрак љубави показао као чудо, приказаније, нешто невероватно у доба мржње, раскола, колективног лавежа...
С. М.
Политика, субота, 8. фебруар 1997. стра:26

петак, 27. јун 2014.

Из ОП-а у „Дневник“



Када сам са мјеста главног и одговорног уредника „Омладинског покрета“ на захтјев уредништва новосадског „Дневника“ прешао да радим као шеф дописништва те новинске куће за Црну Гору (1. јула 1992. године) вјеровао сам да је то добра одлука и да је вријеме „позобало“ оно мало а тако велико и значајно штиво звано „омладинска штампа“.
            Да је процјена била добра убрзо се показало тако што су млади и талентовани омладинци претежно из Студенског сервиса „уозбиљили“ тренутак у ком су банули на крилима комараца – маларичара. Загосподарише кабинетима, командним мјестима, поробише народ, инфицираше скоро цио народ. Онај други био је имун.
            Новосадски „Дневник“ био је прави избор, редакција у којој су господарили добри људи и новинарски професионалци, уредници којима је увијек најважније било да с новинаром осмисле причу а затим поштују аутора на начин који му гарантује поштовање новинарског кодекса, али и личности без обзира о коме се радило.
            У то вријеме главни и одговорни уредник „Дневника“ био је Драган Радевић, замјеник Блажо Малиџан, а генерални директор Милан Антић, а уређивачка екипа с којом је било част служити професији. Они који прате само новинарски производ другачије и не би могли казати. Не спорим да је не мали број оних који о новинама, и уопште када говоре о медијима, казују кроз призму партијске заљубљености, неостварене партијске љубави са лидером, нереалних амбиција, површности не само новинарске, кевкања за ситне паре... Но, такви не преживе ни до наредних локалних или парламентарних избора.
            Ја сам у новосадском „Дневнику“ провео године посебне пажње и поштовања и не бих се могао присјетити неког лица од којег бих окренуо главу.
            „Дневник“ ме је за новинарски рад два пута наградио највећим признањима – Награда за новинарство 1994. године и Прва награда за 1997. годину.
            Сада се с поносом сјећам оних који су свакодневно „склапали“ „Дневник“ - Четника, Станивука, Малиџана, Бозокина, Карана, Поповића, Џајића, Гулана, Живановића, Мартиновићке, Рајевића, Радевића... вриједних стено-дактилографкиња, људи из одељења факса и фото службе... С њима сам и прославио 55 година „Дневника” и том приликом казао пар редака о професији којој се не служи већ исконски припадаш.
            У подгоричком дописништву „Дневника“ у Булевару Светог Петра Цетињског скоро осам година свакодневно сам осмишљавао извјештаје са колегиницама Славицом Драговић и Љиљом Лалић све док једно јутро газда од Црне Горе није викнуо: „Истјеруј“!
            Чуо сам да је тако рикнуо да се зграда тресла. На срећу, раније сам узео пар својих папира, а остало покућанство су Они однијели како би се скућили.
            Срећно им било.


Свечана Академија поводом 55 година Дневника, 14.11.1997. Нови Сад

Добитници награда за 1997. годину, Славица Драговић, Ема Бактић, Јарослав Пап, Драган Миливојевић и Новица Ђурић


Добитници награда за 1997. годину, у име награђених беседи Новица Ђурић, Нови Сад


Новосадски Дневник, 14.11.1997. Н.Ђурић

Љиља Лалић, Блажо Малиџан, Славица Драговић, Новица Ђурић, Оливера Ковчин, Драган Радевић, ...


..., Љиља Лалић, Блажо Малиџан, Славица Драговић и Новица Ђурић


Новица Ђурић, Богдан Четник, Славица Драговић и Љиља Лалић

Славица Драговић, Новица Ђурић, Оливера Ковчин



петак, 20. јун 2014.

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ "САВИНИМ СТОПАМА ЛЕЛЕЈСКОМ ГОРОМ"

О књизи "Савиним стопама Лелејском гором" аутора Новице Ђурића, коју је издала Књижевна задруга СНВ, говорили су новинари новинар и публициста Будо Симоновић и новинари Жељко Остојић и Ивана Туровић.

Промоција Ђурићеве књиге одржана је 21. децембра 2011. године у Подгорици у оквиру манифестације "Дани српске културе".

четвртак, 19. јун 2014.

О КЊИЗИ НОВИЦЕ ЂУРИЋА „БОС ПО РЕЧИМА“

Бог, љубав и породица

Књига пјесама, односно нови поетски рукопис – „Бос по речима“ Новице Ђурића, једног од најаутентичнијих савремених пјесника у Црној Гори, није само наставак, односно допуна досадашњег књижевног опуса који је овом аутору већ одавно обезбиједио сигурно мјесто на овдашњој литерарној мапи, него прије свега још један успјешан покушај откривања, демаскирања свијета кроз поезију, у којој ријечи престају да буду окамењене стилске фигуре.
„Уметност није ништа мање озбиљан посао од живота... Ако живот не успе, немогуће га је поправити јер се не може поново живети. Књиге се такође морају писати – свака као једина не остављајући наду читаоцу да ће нову, будућу књигу аутор написати боље.”, записао је руски писац Андреј Платонов, при чему не би било пожељно револуцију и његов магијски бољшевизам повезивати са књигом о којој вечерас говоримо.  
Сваки улазака у рукопис, дакле, претпоставља нову ситуацију за писца и намеће потребу за другачијом оријентацијом у књижевном пољу. Смисао малог простора књиге, пјесме или стиха неминовно продукује сваки пут другачију сензуалност и суптилност, а у таквом окружењу се онда искушавају снаге концентрације и сажимања, након чега, аутор може очекивати улазак у нови живот, у нови дискурс као претпостављени надсвијет. А управо тај надсвијет је рефлексија или замах новом стваралачком импулсу, у којем не само аутор, него и читалац, као настављач креативног стварања, препознаје до тада непознате менталне концепте, откива нове истине и она најтананија разумијевања која се пред човјеком отварају потакнута заумним трептајима пјесме.
Новица Ђурић и у овој збирци слиједи препознатљиву поетику, која се уочавала и у његовим ранијим књигама, па чак и у књигама прозе. Писац, међутим, не одустаје од творачког и новог у изразу, од оних обиљежја које у цјелини текста бивају кључни поетски оријентири, чији смисао у коначници постаје и смисао књиге „Бос по речима“.
Овај кратки осврт покушаћу да наставим уз помоћ ријечи Збигњева Херберта: „А сећање рађа савест.“
У овој књизи, као уосталом и у укупној поетици Новице Ђурића, издвајају се три кључна сегмента, три основне пјесничке преокупације – Бог, љубав и породица, односно традиција. Отварањем ове три категорије пјесник отвара и смисао цјеловитости тог тројства, односно хришћанска пространства у  којима је и троједини смисао човјека, као тајна над тајнама.   
Ако у претпостављеном случају покушамо да анализирамо феномен сна (претпостављено фантастичне категорије) и оног који сања, онда можемо рећи да уколико из тог система уклонимо сан иза његе више не постоји ни сањалац, односно онај који сања. Уколико у антрополошком смислу из једног комуникацијског система уклонимо језик, онда не постоји ни онај ко се њиме користи, он постаје немушт. Уколико на идентичан начин из човјека одстанимо мит, онда, по истом систему, не постоји ни онај који живи тај мит, односно онај који је на њему базирао своју људску – психолошку, историјску, традицијску, симобличку суштину.
Тек када постанемо свјесни чистог текста, постајемо свјесни и смисла пјесме. 
Након петнаест књига поезије, чињеница је да ће многи дијелови пјесништва Новице Ђурића на нашим просторима постати метафора, образ, односно одраз трансцеденталног, архетипског, оног праизворног које својим бескрајним и непогрешивим зрацима преноси дух или душу из једног у друго вријеме, из једног у други простор, «из других свјетова» у човјекову безграничност, или из човјекове безграничности у „друге свјетове“.
И типолошки приступ овом дјелу проналази везе међу догађајима, сликама, алегоријама или параболама, а посебно су, чини се, значајне такве везе међу догађајима и ликовима у различитим временским тачкама. Тако се у овом смислу филозофски или егзистенцијални приступ неком феномену препознаје у неколико различитих нивоа. Мијешају се елементи, уводе се пресијеци у пјевању, а књига, кроз посебан систем поетских интервенција, одједном, на изненађење читаоца, постаје документ. Ту аутор експлицитно развија неколико говора – један, који је у ужем смислу говор пјесме, односно њене основне нити, до онога што бисмо могли назвати говором породице, завичаја, односно затворених друштвених група...
Чињеница је да је овом књигом Новица Ђурић потврдио/учврстио своје мјесто у савременој лирици која настаје на српском књижевном језику у Црној Гори, једнако као што је недвосмислена истина да је његова поезија постала препознатљив изворник у савременој књижевности. Управо због ових чињеница, несвакидашње пјесничке енергије и посебности, и ова Ђурићева књига, као и сваки нови рукопис, увијек остају на искушењу. А баш то је, нема сумње, и најтеже.
И завршимо овако: „Поново се затворила и вратила у древна времена детињства, у епоху чуда када се могао оживети сваки мртав предмет“.

Ђорђе Брујић
Матица српска у Црној Гори
Подгорица, 12. јун 2014.

четвртак, 12. јун 2014.

ПОЕТСКО ВЕЧЕ НОВИЦЕ ЂУРИЋА



МАТИЦЕ СРПСКЕ – ДРУШТВО ЧЛАНОВА У ЦРНОЈ ГОРИ

ПОЕТСКО ВЕЧЕ НОВИЦЕ ЂУРИЋА

Учествују:
Ђорђе Брујић
Милица Краљ
Новица Ђурић
Књижара Матице српске
Четвртак, 12. јун у 20:00 сати
               Представљање пјесничке збирке Новице Ђурића „Бос по речима“ Издавачког центра Матице српске – Друштво чланова у Црној Гори. 
                Новица Ђурић овогодишњи је добитник најугледнијег књижевног признања у Црној Гори – награде „Марко Миљанов“ Удружења књижевника Црне Горе за књигу „Роман ти причам“. Добитник награде „Златно перо Русије (2010) коју додељује Савез писаца Русије и Фонд руске писмености, као и награде „Печат Унирекса“ и бројних значјаних новинарских признања.
                Новица Ђурић, рођен је 1956. године у Дријенку код Колашина.
                Објавио је књиге пјесама: Трагом живота , Узалудна врата, Дрво у тами, Страх од сличности, Кућни тамничарБожја деца (избор), Јави ми да сам жив, Невјерно срце, Милица словарица ( књига песама за децу); књига прозе: Светлост и сенке под Ловћеном, Десанка Максимовић – жена која је само волела,  Савиним стопама – Лелјском гором, приредио: Вуко – мит који се сам уздигао ( о Вукашину Вуку Вукчевићу), Од обећања до испуњења, Мој разговор са њима( интервјуи).
                Заступљен је у антологијским и панорамским изборима. Пјесме су му превођене на италијански, руски, бугарски и македонски језик.
Предсједник је Удружења новинара Црне Горе и дописник Политике.
 О књизи „Бос по речима“: Ђурићева лирска материја садржи три области: религијску, породичну, љубавну. Бог је, исто, род, близак као остале песничке иконе − светитеља и родитеља, владика и историјских фигура из вере као врсте завичаја. Интонација Ђурићевих песама благо је осенчена мислима нашег савременика патријарха Павла, у којима бруји благослов претходника и потомака. (...) Лирском сентенцом „Љубав је једини / бесмртни певач“ започињу песме љубавних тема. Љубавни и породични мотиви имају исти емотивни капацитет, а у изразу преовлађује управни говор, обојен драмским (дијалошким-монолошким) сентиментом. Љубав интонира низ лирских реминисценција на „породично време“, емотивност и дух („Опет тихи и малени“) − свет који је Новица Ђурић на прозни начин артикулисао у књизи „Роман ти причам“. (...) Индикативна је песма „Очима по речима“. Са поетичком нијансом, она се односи на шире схваћени поступак. У микро-простору, „у крајичку собице“, песник сучељава светлост и реч. Антиципирањем оксиморона сугерише се емотивни однос према речи као таквој, према говору и песништву као особини живота. Тако се приближавамо иронији идиома у наслову „Бос по речима“. (Драган Лакићевић, „Дан као мит − вера као завичај“, у: Н. Ђурић, Бос по речима, Матица српска − Друштво чланова у Црној Гори, Никшић, 2014.)
               

субота, 7. јун 2014.

НА ОВОЈ ЗЕМЉИ, НАДА ЈЕ ПЈЕСНИК



(Радојица Грба, „Ковитлац“, Књижевни клуб „Далма“, Пљевља, 2014. године)

            Лако је вјеровати како су небеса чудесна и недостижна, како се на њима снива, како су она уњедрила Оца нашег, како им се обраћамо док молимо за Божју милост, али с пјесмом и у пјесми „проказати“ их дато је ријеткима, или боље рећи казало се само одабранима.
            Баш тако, на њему само својствен начин, пјесник Радојица Грба из Пљеваља одао је тајну небеса, свемирског поретка и из стиха у стих саопштио нам ко је гдје и ко којем царству припада. Рекао је то нама преко посредника, близу стотинак пјесама у књизи „Ковитлац“ коју је ових дана објавио Књижевни клуб „Далма“ из Пљеваља.
            Можда би други читач ове књиге тек на крају забиљежио да је „Ковлитац“ илустровао Драган Палдрмић, али овај то чини одмах на почетку биљешке из разлога што су илустрације, прецизније цртежи, у ствари пјесме, стихови који су се излили и ликовно проговорили – представили се.
            Шест поглавља, како је организована ова књига, најављени су цртежима па се не би могла повући јасна црта између назива циклуса и његове цртачке најаве.
            Грбина књига пјесама почиње циклусом „Ковитлац“ а онда слиједе „Ирис и Арка“, „Истина и вријеме“, „Немам мира“, „Ода води“, „Поларно небо“.
            Добро је што још увијек у поезији има истине, попут ове Грбине, да је и Космосу болно као човјеку „без обје руке“, да је васионом загосподарила само „истина Божја“ па једино „за Бога нема тајни“ док рабови Божји земљом што ходе чине све узалуд, узалуд живе, узалуд им сваки иметак, јер како пјесник пјева, „Без вјере и Господње молитве / залуд живот и сав иметак / то су крхотине живота и клетве“ (Циклус „Ковитлац“, петнаест пјесама).
            Да је земљи нада пјесник, а да „свијет није људско безнађе“, пјесник брзо схвата да: „Зло је људска радња и храна“ вјерући да је Слобода „изнад свих пријатеља“, док „Човјек је најмањи кад клечи“.
            „Ирис и Арка“ је други циклус (осамнаест пјесама) који о свијету изворишта вјечних ватри – Космосу, пјесник наставља да пјева као о извору, „даху свемира“ који „импулсе даје“ свему што расте, цвјета и лети вјерујући како је „живот ритам“ из Космоса. Можда и јесте. Ко је доказао да није?! Уосталом, у пјесми Грба и вјерује како природа све дарива и угађа, али да све то „тешко држи земља и грана“ и поручује да „док живот траје / свјетлости се моли“.
            Док црквено звоно небо таласа, Грба се нада да ће наступити и „друго вријеме“, јер „Једно је вријеме / Господе / Створено из нулте тачке“ (Настало вријеме).
            Пјесма је траг, упитаност, дилема... Пјесма је ризница и памтиша. Тако је и у пјесмама „Упитаност“, „Празнина“, „Запитаност“...
            Живот је у поезији Грбе тешко бреме а исане који живе под маскама једино оно на прави начин покаже након што га вријеме просије. Тек како је човјеку који, како биљежи пјесник, „свјетлост не схвати“. Вјероватно тумара тамом. Из таме у таму.
            Занимљиво је Грбино поимање тајне живота који у истоименој пјесми каже да је то „страшна јека“ након чега „остављамо сјеме тајне живота“.
            Иако у пјесми „Вјечна љубав“ аутор „Ковитлаца“ пише: „На све стране пустиња“, у том безнађу, пролазности, бескрајних надања, признаје како је „Дух човјек којег нема“ па и не чуди зашто човјек „није пронашао себе“ па ће и празна као и грешна душа ископати раку.
            Између Грбиног „Космичког вјетра“ и „Кључа живота“ умируће је сунце  наспрам кога је и „рађање бол“.
            Како је човјеку невидљиви и пресудни сапутник судбина, аутору ове књиге  „Нада је у сјенци увела“ (Судбина) али вјерује да ће „сламка спаса“ спасити и човјека и свемир.
            „По мјери звука створен је свијет“, пише пјесник, али се очима пале и гасе звијезде, док душа упокојеника „бљесне у свјетлост“.
            Писали су пјесници о жени, њеној љепоти, неодољивости, о љубави, смрти, страдањима, завичају, стрепњи, чежњи, кајању, сумњи, неправдама, али мало је оних који су као Радојица Грба испјевали „Оду води“. А његова жеђ извире и нестаје тамо гдје његова рјечица „упија и памти“, па је „вода крви / и мозак / и човјек / и емоција“. И скоро да ми се не дâ полемисати са Грбиним стихом како „света вода“ и проговара.
            „Поларно небо“ је последњи циклус књиге пјесама „Ковитлац“, у којем пјесник Грба стрепи да ледене тишине помеђу глечера не увриједе парчад неба што висе и пријете птицама, ирвасу и човјеку. С разлогом пјесник пјева „Тама чека да земљу освоји“, вјерујући како је добра ријеч у самоћи јака „иако нема никог да је чује“.
            Пјесничку визију није лако разумјети ни након неколико читања, као што није лако примаћи поимању планете, васиону, законе природе, настајање свијета, тај вјечити космоски ковитлац, његову јеку, црне сватове што Земљу походе, па је и логичан крај књиге „Ковитлац“, Радојице Грбе: „Опет је мркли мрак истина“ а „човјек је још мало дијете“.

Новица ЂУРИЋ
/ 28. мај 2014. године /

петак, 6. јун 2014.

ИМА ЛИ ИШТА ЧАСНИЈЕ НО БИТИ ОДАН СВОМ НАРОДУ



Поштоване даме,  уважене колеге, драги пријатељи,
Ријеч је за све крива. Она је та с којом нас куде, хвале, и награђују. Том издајнику срца једино је вриједно, достојанствено, часно и покорно служити.
            Зарад трага остављамо ријеч. Да се памти, као сабља по добром јунаку. Јер, чему живјети ако иза себе не оставимо писани траг. По том трагу ходиће и други. Ходити и помињати, неко као поштовалац добре - благе ријечи с којом се једнако и мази и убија. А многе је убила прејака ријеч.
            Има ли ишта теже но писати о људима и догађајима из свог краја? Писати о њима и живјети са њима!          
            Свакодневно си између тананих нити различитих укуса, образовања, менталитета, политичких опредјељења, ловаца на ријеч и оних који се брзином свјетлости прилагођавају дневнополитичким мирисима. А новинар мора имати одиста префињен укус за ријеч, танане нити за оно што јесте и што би могло бити.
            У узаврелој политичкој ситуацији, каква је протеклих неколико мјесеци у Црној Гори, требало је безмало имати мјере, добру осматрачницу са које се види прије и даље од других како не би сагорио у тој ватри. Ми из Подгорице нисмо судили нити пресуђивали. Писали смо како је клицао наш народ, за оно што он хоће и оно чему је наредан. Има ли ишта часније но у најтежим тренуцима бити вичан и одан свом народу чије емоције, опредјељења, патриотизам, борбу за националну част претачеш у мастило, у ријеч, новинарски текст.
            У тој колони бројни су градитељи наших успјеха. Прије свих уређивачки тим са Четником, Станивуком, Малиџаном, Бозокином, Караном, Поповићем, Џајићем, Гуланом, Живановићем, Рајевићем и осталима, на челу са главним и одговорним уредником Драганом Радевићем. Ту су незаобилазне и вриједне стено-дактилографкиње, факс и фото служба и сви они који чине све да “Дневник” буде што читанији и примамљивији за нашег читаоца. Том циљу морамо сви подредити цијело знање и умијеће вјерујући да ће они који тако чине адекватно, достојно професији и бити награђени.
            У своје име, и у име осталих награђених колега, захваљујем се жирију и свим колегама из редакције “Дневника”.

Бесједа са уручења Награде за новинарство 1997. године редакције “Дневник”, Нови Сад

/ Нови Сад, 1. новембар 1997. године /    
Новица Ђурић


понедељак, 2. јун 2014.

Фото записи - сусрети, успомене...



Сусрети, успомене...

Догађаје и људе отргнути од заборава, наслага времена, оне с којима смо се у разним временима и поводима сусретали обавеза је сваког човјека. Не мала, већ обавеза пред собом, а она је тек тада велика. Колико је снажна након нас о томе свједочи безброј трагова. Оно што траје, кажу и да је било вриједно. А сусрети, разговори, искрена казивања највеће су људске награде. Трају и преносе се онима који ће након нас прелиставати дане, године, односно догађаје. А срести се са човјеком и на руку одговорити му руком је нешто што се зове људска част и признање. С тога у бауну - времеплови извиреше и фотографије које објелодањујем, ја Новица Милошев Ђурић.
Ако некоме и покоја фотографија засмета нека разлоге за то протражи у себи.

Књижевник академик Душан Костић и писац Новица Ђурић

Пјесник академик Матија Бећковић и пјесник Новица Ђурић

Душан Костић, Новица Ђурић и академик Јован Стриковић у Плужинама

Бећковић и Ђурић у разговору за "Омладински покрет"

Уредник у "Дневнику" Богдан Четник, шеф дописништва "Дневника за Црну Гору" Новица Ђурић, дописник Славица Драговић и секретар Љиља Лалић, 14.11.1997. Нови Сад

Ђурић у разговору са народним послаником Скупштине СФРЈ, Батрићем Јовановићем
Вече љубавне поезије у Никшићу: Новица Ђурић,
Ђорђе Брујић, Веселин Ракчевић

С додјеле књижевне награде "Стварање,
С лијева на десно:Јован  Дујовић, Бањо Бошковић, Милош Милић, о. Предраг. Шћепановић,хаџи Радован Радовић,Ђорђе Брујић, Милица Краљ,Коста Радовић, Бећир Вуковић, Момир Војводић, Гаро Јовановић, Мирјана Јовановић (Гарова супруга), Мишко Лалатовић, Веселин Ракчевић и Новица Ђурић. Сједе:Ранислав Ачковић и Баћко Милачић.


Новица Ђурић и предсједник ССРНЈ Ненад Бућин

Ђурић у разговору са народним херојем Светозаром Вукмановићем Темпом

Главни и одговорни уредници "Омладинског покрета" и "Побједе", Новица Ђурић и Светозар Дурутовић, уредник културе Будимир Дубак и Матија Новосел

Новинари  "Политике", "Дневника" и "Танјуга", Драган Бећировић, Новица Ђурић и Рајко Бановић

Пјесници Душан Говедарица и Новица Ђурић

Новинар "ОП" Миленко Перовић, пјесници Спасоје Пајо Благојевић и Новица Ђурић

Са последњег конгреса црногорских комуниста, омладински функционер Мило Ђукановић,  новинари извјештачи - Новица Ђурић и Душица Берлековић (приштинско "Јединство")

Технички уредник "ОП" Миња Радиновић и главни и одговорни уредник Новица Ђурић

Новица Ђурић и Павле Булатовић

Сликар академик Војо Станић и Новица Ђурић

Уредник "ОП" Новица Ђурић, предсједник омладине Црне Горе Драган Вукчевић и потпредсједник Владе Црне Горе Крунослав Круно Вукчевић

Сликар и пјесник


Ђурић и сликар Анђељко Арнаутовић

Новица Ђурић, новинар "Борбе" Илија Лакушић и секретар Законодавства Црне Горе др Рајко Миловић


Пјевач Бато Радуловић и Новица Ђурић

Предсједник СНП Предраг Булатовић уручује слику Новици Ђурићу

Предсједник СО Цетиње Јован Маркуш и Новица Ђурић

Сликар Томо Павићевић и Новица Ђурић

Омладински функционер Универзитета "Вељко Влаховић" Ацо Ђукановић уручује признање главном и одговорном уреднику "ОП" Новици Ђурићу

Зоран Живковић, Новица Ђурић и Душица Берлековић

Душан Костић и Н.Ђурић
Новица Ђурић и љекари - ортопеди мр Мићо Влаховић и др Жарко Дашић
Свјетски шампион у боксу Миодраг Перуновић и Новица Ђурић
Ненад Бућин, уредник ревије "Овдје" Радојица Бошковић и уредник "ОП" Новица Ђурић, Београд
Новица Ђурић и Мирко Ћупић, уредник у дневнику Јединству
Министар за културу Црне Горе, Илија Лакушић и уредник "ОП", Новица Ђурић
Иконописац - конзерватор Божовић и Ђурић
Пјесници: Р.Јововић и Н.Ђурић
Директор колашинске "Велетрговине",  Рајко Влаховић и уредник "ОП", Новица Ђурић
Радомир Уљаревић, Новица Ђурић и Илија Лакушић

Двије генерације главних и одговорних уредника "Омладинског покрета", Драган Барјактаревић и Новица Ђурић

Јанко Брајковић, Новица Ђурић и Андрија Маркуш, Сајам књига