петак, 16. фебруар 2018.

С ДАРИНКОМ / Даринка Јеврић (1947—2007 /



ЗАПИШИ ДОК ЧИТАШ:  Пише: Новица ЂУРИЋ

Негдје је Рилке записао како су пјесничка дјела бескрајна самоћа. И пјесник је херој оне најтеже – несхваћене самоће. А поезија Даринке Јеврић се није дала лако разумјети, односно она је тражила читаоца, подједнако оног који тек спознаје свијет поезије, и онога који вјерује да је критичка свезналица.
          Писала је снажно, рекло би се мушки, а у бити топло и уцвиљено, онако како умије само да плаче срце пјесникиње.
          И када се скоро све дало с Косова селити, Даринка Јеврић као Лазарев завјетник поручује: “Заветовала сам се сопственом поезијом да ћу остати у Приштини. Није моја глава скупља од главе дјевичке калуђерице. Моји разлози за останак су људски и пјеснички.”
          Те ријечи су буквално шокирале многе писце, интелектуалце, али не и оне који су је познавали. Изгледа да су јој у том тренутку највише вјеровали Албанци који су знали да нико не може са свете косовско-метохијске земље истјерати пјесничку монахињу Даринку Јеврић.
  
Даринка Јеврић, Новица Ђурић и Десанка Максимовић, на Пивским сусретима, Плужине, август 1987.

Одхрањена српским језиком, срасла уз српски-јуначки еп, Даринка је све разумјела осим што није никада ником праштала за Јудин пољубац, како се и звала једна од њених књига.
          Са њеног лица у странице њених књига бола и патње пресликавале су се средњовјековне фреске са српских манастира док је свако слово везла косовским завјетом.
          Та људска и пјесничка громада, без претјеривања, чему смо често склони, данас се уздиже као духовна нит уткана у Лазаров грудобран и свих косовских страдалника са Газиместана до данашњих дана.
          Не мали број “тумача” Даринкине поезије скоро да јој је замерао на претјераном сажимању стиха, односно на наводној намјерној скраћености, недовршености стиха, а уствари она је препуштала самоизговору да доврши мисао онако како се код кога препозна. Управо Даринкини стихови, они без завршнице, казивали су се нашим чулим као савршено слово. Говорећи о разним експериментима, односно пјесничким правцима, Даринка је једном приликом рекла:
          “Мени је ласно: ја сам традиционалист, декадент с предумишљајем, патријархална овчица несклона постмодернистичкој финти”.
          Прилика је да из књиге „Десанка Максимовић, жена која је само волела“ цитирам пар дивних Десанкиних реченица о Даринки Јеврић.
          Био је август 1987. године. Доба у коме су још увијек пјесници нешто значили на просторима оне велике Југославије.
          Тога љета на Пивском језеру и истоименим вечерима поезије сјатио се огромни свијет. Ту су Десанка Максимовић, Даринка Јеврић, Мира Алечковић и још десетина писаца.
          Питам Десанку је ли ме преварио осјећај да је и Вас посебно дотакла пјесма коју је прочитала Даринка Јеврић, чудна пјесникиња, мушке ријечи.
          „Да, да... Даринка је заиста лијепа и чаробна пјесникиња. Какво је то врело, снажан одраз истинског бола, онога што она с њеним народом преживљава на Косову, како их је поткресала. Само да је написала ову пјесму, осигурала је себи мјесто у књижевности. Она је вјерна себи. Никада није трчала за неким новим стиловима – модом. Она је она. То поштујем.“
          Често, кад прочитам неку пјесму Даринке Јеврић, помислим како је она духовни наследник Ане Ахматове.
          Ове моје ријече о Косовки пјесничкој дјевојци – Даринки Јеврић завршавам њеним стихом:
          “Сабери сабор, Свети, и призови нас праштању”.

/Година, 2018./




четвртак, 1. фебруар 2018.

МИОДРАГ БУЛАТОВИЋ И ДРАГАН РАДУЛОВИЋ



 
Драган Радуловић, дар Новици Ђурићу, Титоград, 20.10.1986. године на сједници УК ЦГ
Трагајући за списима из оног вијека, прелиставајући неке старе рукописе, мада искрено и не знадох шта конкретно тражих, „испадоше разне и скоро заборављене фотографије, оне у незамењивој црно-бијелој техници.
            И отварајући једну по једну фасциклу, ређах бројне папире о познатој „Љубљанској драми“ када је Централни комитет Савеза комуниста Црне Горе и Општински комитет тражили да писци из Црне Горе не подрже Миодрага Булатовића Була за председника Савеза писаца Југославије који је на то место требало да буде изабран у Љубљани.
            Против ставова највећих партијских органа био је значајан број писаца, чланова удружења писаца Црне Горе, којима је на разне начине пријећено комитетима, секретаријатима извршним и извршиоцима, радним мјестима, а члановима комунистичке организације да ће из ње летјети као кофери.
            Вјерујем да ће књига о том времену и дешавањима у организацији писаца не само Црне Горе бити један од мојих нових рукописа.

Само да би се вјеровало претходним реченицама, ево једног кратког цитата из Оцена и ставова о стању у Удружењу:
            „Група чланова Удружења, која је подржала кандидатуру Булатовића (Миодрага прим. Н.Ђ.), захваљујући опортунизму великог броја чланова СК, индолетности неких општинских конференција ССРН, у првом реду Титограда, чија секција даје три петине делегата, добила је простор за политичко дјеловање са неприхватљивих позиција и успјела да обезбиједи већину у делегатској скупштини...“
            А на документу Секретаријату актива писаца, дивни човјек и дјечји пјесник Драган Радуловић подари ми пар стихова и један лијеп цртеж који ми сам вирну из повеће архиве.
            У знак захвалности пјеснику и пријатељу који се приклонио Божјем сазвежђу објављујем ових пар реченица уз његово златодарје.
            Радујем се што се овај дар јави и подсјети ме на пријатеље.