понедељак, 16. мај 2016.

Књижевна задруга СНВ најважнијих институција српског народа у Црној Гори

Амбасадор Србије у ЦГ Зоран Бингулац, Новица Ђурић, Ђорђе Брујић и др Момчило Вуксановић


На овогодишњем Сајму књига у Подгорици излагала је и  Књижевна задруга Српског народног вијећа која је од оснивања 2006.  објавила више од 200 наслова на српском језику и ћирилици. Књижевна задруга Српског народног вијећа књиге је објавила у едицијама: „Документи”, „Савремена српска књижевност” и „Сербика”. У овим едицијама штампано је више од 120 књига аутора из Црне Горе, Србије и окружења.
 
Новица Ђурић и Момчило Вуксановић

Ђорђе Брујић, Баћко Милачић, академик Зоран Лакић и Новица Ђурић


Штанд КЗ СНВ посјетили су истакнути књижевници Рајко Петров Ного, Селимир Радуловић, предсједник Матице Српске из Новог Сада Иван Негришорац, амбасадор Србије у Црној Гори - Зоран Бингулац, академик Зоран Лакић, предсједник Удружења књижевника Црне Горе Новица Ђурић, уредник КЗ СНВ Будимир Дубак, директор КЗ др Момчило Вуксановић и уредници у СНС-у Ђорђе Брујић и Баћко Милачић.    
Бингулац. Ђурић и Вуксановић
Ђурић у разговору са Иваном Крушчић за Српску ТВ

Ђурић и Бингулац

Академик Лакић и писац Ђурић

Гости овог издавача и не само они сагласни су да је КЗ СНВ једна од најважнијих институција српског народа у Црној Гори.
Новица Ђурић, Будимир Дубак, Ђорђе Брујић, Иван Негришорац, Селимир Радуловић и Момчило Вуксановић



субота, 14. мај 2016.

НАГРАДА УКЦГ ,,МАРКО МИЉАНОВ” УРУЧЕНА РАЈКУ ПЕТРОВОМ НОГУ НА МЕДУНУ

Поповић, Ного и Ђурић


На­гра­да Удру­же­ња књи­жев­ни­ка Цр­не Го­ре „Мар­ко Ми­ља­нов”, за 2015. го­ди­ну, уру­че­на је 8. маја пје­сни­ку Рај­ку Пе­тро­ву Но­гу ис­пред Му­зе­ја Мар­ка Ми­ља­но­ва на Ме­ду­ну у Ку­чи­ма. Но­гу је ова на­гра­да уру­че­на за књи­гу по­е­зи­је „Пре­ко пе­пе­ла”.

Рако Петров Ного
Од­лу­ку је јед­но­гла­сно до­нио жи­ри у са­ста­ву Дра­ган Ла­ки­ће­вић (пред­сјед­ник), Бу­ди­мир Ду­бак и Вла­ди­мир По­по­вић. О Но­го­вом књи­жев­ном дје­лу го­во­рио је пред­сјед­ник жи­ри­ја, пи­сац Дра­ган Ла­ки­ће­вић, уред­ник КПЗ у Бе­о­гра­ду.
            При­год­но сло­во из­го­во­рио је до­бит­ник на­гра­де.
Новица Ђурић, Предраг Драговић и Илија Лакушић
Владика Јоаникије, Новица Ђурић и Будимир Дубак
Скуп су по­здра­ви­ли и пред­сјед­ник Удружења књижевника Црне Горе, Но­ви­ца Ђу­рић, који је и уручио награду “Марко Миљанов”, у име спон­зо­ра Вла­до По­по­вић, као и про­то­је­реј-ста­вро­фор др Ве­ли­бор Џо­мић. Сти­хо­ве из књи­ге ,,Пре­ко пе­пе­ла” ка­зи­вао је Дра­ган Ало­рић а скуп је пје­смом даривао гу­слар Ми­ло­мир Пе­ро­вић
 
Чедо Поповић, Рајко Петров Ного , Новица Ђурић, Драган Лакићевић и Ранко Јововић

Драган Лакићевић, Новица Ђурић и о. Велибор Џомић

Истог дана Ного је у Никшићу имао дивно књижевно веће којем је присуствовао и владика Јоаникије Мићовић, Будимир Дубак, Милица Бакрач, Милутин Мићовић, Марија Јањушевић ...
  
Новица Ђурић, Рајко Петров Ного и Владика Јоаникије

Владика Јоаникије Мићовић и Новица Ђурић


 

петак, 13. мај 2016.

Руси позлатили речи "непослушног" ђетића



Црногорски новинар, књижевник и публициста, дописник београдске "Политике", Новица Ђурић, актуелни председник Удружења књижевника и Удружења новинара Црне Горе, недавно је добио чак три висока руска признања, три угледне награде за књижевни рад и допринос подизању културних и духовних мостова међу народима.
Новица Ђурић са руским признањима која му је у Подгорици уручио Сергеј Шчеглов

Најпре је Савез писаца Русије Ђурићу јесенас доделио награду Златно перо Русије, признање о чијем значају најбоље говори податак да је Ђурићево дело оцењивано и награђено у конкуренцији од око 25.000 кандидата из чак 75 земаља (поезија Новице Ђурића је, иначе, и пре пет година била другонаграђена у овој конкуренцији).


Уз то, Ђурић је постао и носилац почасног Ордена хероја рада у области литературе, као и лауреат медаље Цар - Риба, коју додељују Међународни културни центар и издавачка кућа "Краснојарско Васкрсење" за заслуге у области зближавања култура, уметности и новинарског стваралаштва народа Русије и балканских земаља.




Факсимил званичног обавештења о наградама


Како Ђурић није имао могућности и средстава да отпутује у Москву и признања прими на свечаности уприличеној у Дому руских писаца, уручена су му у амбасади Руске Федерације у Подгорици, што само додатно говори о односу актуелне црногорске власти и према писцима и новинарима који припадају старим, изворним удружењима, а не новим, новокомпонованим режимским, "монтенегринским" удружењима, али и о односу те власти према Русији и руској култури:- Руска национална књижевна награда Златно перо Русије, наравно, представља признање које ми чини изузетну част, а да је среће, била би то почаст и Црној Гори - каже Ђурић.
- У Његошевој Црној Гори - какву једино и познајем - међутим, највећа књижевна признања, па чак и статус заслужног свараоца, добили су неки аутори - последњи списатељски талог, који су попљували велику традицију црногорског народа и његове патријархалне породице. Признање је, рецимо, добио онај који је обавестио свет да је Петар Други Петровић Његош убица и геноцидни владар и песник! Мене нема ко да финансира и форсира и препоручују ме само мој рад и књиге, али само тамо где се поштују књижевни критеријуми.
А какав је статус писаца у Црној Гори, оних који не желе да се одрекну духовне вертикале - његошевске и петровићевске Црне Горе, довољно говори то што су три признања из Русије за Новицу Ђурића, прећутали и игнорисали црногорски државни медији:
- И не само ти медији који се финансирају и од мојих доприноса, него и они који су попили сву памет засеока, појединих банака, владиног трезора, ино-донација, истраживачи подморја и ноћних клубова, самопрокламовани независни медији... Када се речи једног "непослушног Црногорца" позлате у земљи велике литературе каква је Русија, ти и такви медији не објаве ни реч о томе. Но, важно је да наша реч ипак пробија те границе, допире до стручне и лаичке јавности и изван црногорских котара, што отуда стижу оцене и признања да то што сте написали ипак нешто вреди. При том је посебно важно што такве оцене даје публика нама блиске духовне, културне и цивилизацијске средине из које смо црпили и црпимо и сопствене узоре - вели Ђурић.

Насловна страна књиге Новице Ђурића за коју је добио награду

Богата биографија


Новица Ђурић је рођен пре 60 година на Дријенку код Колашина. Сем богате новинарске и уредничке каријере, он је и врло плодан писац. Почев од 1973. године до сада је објавио двадесетак књига поезије, прозе, публицистике и есејистике. Заступљен је у неколико антологија, а превођен је на италијански, руски, бугарски и македонски језик.

Награде
Поред више новинарских награда, од којих су најзначајније Награда за животно дело "Вељко Влаховић" Удружења новинара Црне Горе и Награда за репортажу "Бошко Пушоњић", Ђурић је добио и више других значајних књижевних признања. Поред већ поменутих, пре пет година је добио Унирексову награду за прозу "Душан Костић" за књигу "Савиним стопама Лелејском гором", а пре три године и знамениту награду Удружења књижевника Црне Горе "Марко Миљанов" за књигу "Роман ти причам".
http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/568613/Rusi-pozlatili-reci-neposlusnog-djetica