понедељак, 27. фебруар 2017.

ДА ЛИ ЈЕ ИМАЛО СМИСЛА ШТО СМО ОДЛУЧИЛИ ДА ПОРАСТЕМО



/ НОВИЦА ЂУРИЋ: „СВУД МЕ ИМА, КРИШОМ ВИРИМ“, Књижевна задруга Српског националног савјета, Подгорица, 2016. /

          У дјечјој књижевности је и те како важна, можда и најважнија, педагошка функција коју посједује. Поред педагошке, присутна је и естетска, а она која је такође значајна јесте и лудичка. У збирци Новице Ђурића наилазимо на елементе све три функције, стога не треба да чуди што је и предговор књизи комбинације двије, а он је насловљен као ,,Педагогија игре“. Иако је писана за дјецу 21. вијека, ова збирка пјесама у себи носи веома дуг низ  оних помало заборављених вриједности.
          Књига на такорећи једноставан начин оживљава традиционални дух нашег народа, гдје свакако спадају – љубав према породици, према животињама, природи и свакако љубав сестре према брату, која је увијек нарочито истицана, како у нашој, тако и у свјетској књижевности. Уопште, кроз дјечји свијет и њихов доживљај тог свијета, пјесник рефлектује заправо сву смисленост живота. Кроз готово сваку пјесму је проткана нека важна порука и идеја, све оно што је неизоставно при одрастању дјетета и његовом васпитавању, па било да је то љубав према животињама, према храни, према природи и уопште према људима.
Да би се писало за дјецу треба на извјестан начин познавати и саму психологију дјетета, јер оно што је занимљиво и прихватљиво дјетету није нужно прихватљиво одраслима, и обрнуто. Стога, пишући о дјеци и за дјецу аутор се на неки начин ставља у дјечју перспективу. Међутим, важно је да аутор не потцијени свог малог читаоца, али исто тако и да не прецијени његове читалачке способности, тј. да текст буде прилагођен дјетету.  Педагошки моменат у дјечјим пјесмама не треба да подилази читаоцу, јер писање за дјецу прије свега изискује велику искреност из разлога што она свијет око себе и у себи посматрају кроз сопствену, непомућену призму. Дјеца нарочито умију да препознају неискреност и ,,насилно“ наметање туђих мишљења. Иако су још увијек у потрази за својим идентитетом дјеца креирају свој свијет према координатама на које им одрасли указују. Свако слово, свака ријеч намијењена овој читалачкој публици има тежину и изискује одговорност од писца, јер је, поред родитеља, он један од вајара дјечје емотивне свијести, али и животне одговорности. И није важно да ли нешто дјелује бајковито или не, јер је у дјетињству све истина.
          У овој збирци сам аутор се идентификује са свијетом маште, али и реланим свијетом гледаним кроз очи дјетета. Готово у свакој пјесми је нагалашена доза бунта и супротстављености дјетета према одраслима. Оно се противи нормама које намећу одрасли и кроз игру и радозналост те норме прилагођава себи. Дјечја наивност и искреност која је исказана у пјесмама Новице Ђурића тјера на размишљање и нас одрасле – ко смо били и ко смо сада, и да ли је имало смисла што смо одлучили да порастемо. Свакако, најбољи суд о овој књизи ће изрећи управо дјеца, јер су она најрелевантнији критичари, а како каже Андрић: ,,У деци се чисти  и обнавља река човечанства.“ Ова књига је свакако велики и значајан допринос тој ријеци.

                                          Марија ЈАЊУШЕВИЋ

четвртак, 23. фебруар 2017.

ЛЕКСИКОН СЕДМИЦЕ: Новица Ђурић, књижевник: Отац ме је Истоку окретао!





Новица Ђурић је до сада објавио десетак књига поезије, а има и значајан прозни опус: „Светлост и сенке под Ловћеном“, „Десанка Максимовић – Жена која је само волела“, „Савиним стопама Лелејском Гором“ и „Роман ти причам“. Његова поезија је преведена на италијански, руски, бугарски и македонски језик. Добитник је награда „Марко Миљанов“ Удружења књижевника Црне Горе, „Златно перо Русије” Савеза писаца Русије, и многих других. Предсједник је Удружења књижевника Црне Горе. Живи у Подгорици, новинар је „Политике“.

1. Ваш животни мото?

-С мјером.

2. Шта сматрате својим највећим успјехом?

-Што сам упамет и свакако жив.

3. Шта бисте промијенили код себе?

-Ситнице и покоју годину.

4. Кад сте били најсрећнији у животу?

-Док сам Дријенком с родитељима добрио.

5. Који таленат бисте вољели да посједујете?

-Сликарски.

6. Чега се највише плашите?

-Издаје пријатеља.

7. Шта Вас највише изнервира или наљути?

-Лаж.

8. Исток или Запад, и зашто?

-Исток. Вјера, цивилизација и најмоћнија књижевност. А прецизан одговор је у мојој пјесми „Русија“: Отац је нас и уљаник Истоку окретао / Говорио, тамо свиће, тамо смо под сводом / Москва, Сибир, Русија – Господ нам је дао / До њих се долази молитвом пред родом.

9. Вјерујете ли у Бога?

-Вјерујем и молим се.

10. Чега се најчешће сјетите из дјетињства?

-Родитељске љубави, тог јединог овоземаљског непролазног царства.

11. Која историјска личност Вас посебно импресионира?

-Петар Цетињски, односно Свети Петар Цетињски.

12. Три најљепша природна бисера у Црној Гори?

-Савино језеро, Тара и Липово.

13. Три најзначајније личности из историје Црне Горе?

-Његош, Марко Миљанов и Свети Симеон Мироточиви.

14. Омиљени писци и књиге?

-Његош, Марко Миљанов, Матија Бећковић, Миодраг Булатовић. Све њихове књиге, зиданице и бисери наше књижевности.

15. Омиљени филмови?

-Документарни.

16. Омиљени пјевачи (групе) и пјесме?

-Етно музика.

17. Шта највише гледате на ТВ-у?

-Ништа.

18. Шта највише цијените код људи?

-Одмјереност, отменост и скромност.

19. Омиљено мјесто за вођење љубави?

-Поднебесје.

20. Најљепша жена (мушкарац) на свијету?

-Зар је то могуће одабрати?

21. Омиљени спорт?

-Тенис и кошарка.

22. Које новине читате?

-Политику, Дан…

23. Гдје бисте вољели да отпутујете?

-У Индију и Јапан.

24. Који је најдрагоцјенији предмет који посједујете?

-Славска икона.

25. Шта мислите о друштвеним мрежама?

-Добро замишљене, али су претворене у пљуваонице незнавених и анонимних „јунака“.

26. Вјерујете ли у хороскоп?

-Не.

27. Ваш хоби?

-Пчеларење.

28. Питање које најчешће постављате себи?

-У вечерњим сатима у молитви питам Господa.


Пише:Магазин - Седмица -
22 фебруар 2017.

  http://www.sedmica.me/otac-je-nas-uljanik-istoku-okretao/



уторак, 21. фебруар 2017.

КЊИГА КОЈА ИМПОНУЈЕ КАКО МАЛОМ, ТАКО И ОДРАСЛОМ ЧИТАОЦУ



/ НОВИЦА ЂУРИЋ: „СВУД МЕ ИМА, КРИШОМ ВИРИМ“
Књижевна задруга Српског националног савјета, Подгорица, 2016. /

Да су дјеца људи у малом, а људи велика дјеца, најбољи показатељ је и најновија књига поезије за дјецу и одрасле о дјеци и одраслима, вишеструко потврђеног књижевног ствараоца, Новице Ђурића „Свуд ме има, кришом вирим“. Већ и сам наслов указује да је аутор заузео најљепши и најбољи угао у сагледавању дјечјег свијета, чија је основна одредница да се свуда буде, и да се кришом прати загонетни, тајновити свијет одраслих, и свијет уопште, као енигма коју дијете мора што прије одгонетнути.
          Толстој је једном давно рекао да је за књижевно дјело најважније имати угао, и да без тог угла гледања нема књижевности.
          Ауторски поглед Новице Ђурића у овој књизи поезије за дјецу не само да се одликује правилним углом гледања на мале људе, него и поштовањем према дјетету које има право да постоји, пита, уђе у свијет одраслих, и то све брже како ново вријеме и иде.
Зато у пјесмама Ђурића немамо вјештачки дјечји свијет, нити отужно ламентирање како то чине неки аутори књига пјесама за дјецу, немамо папирнате ликове, ни папирната питања. Дијете у овој књизи поезије Новица Ђурића је испоштовано у свој његовој љепоти, памети и праву да дијели свијет са одраслима. Стога у Ђурићевој визији дјетета као пјесничког јунака немамо отужно и патетично претјеривање и фантазирање неких пјесника који штанцују књиге поезије за дјецу, него озбиљан приступ, исти као кад се пише и о одраслим јунацима.
          Зато је ово књига која импонује како малом, тако и одраслом читаоцу, поштена, искрена књига поезије о дјетету као таквом, књига без сладуњавих и већ виђених рефрена, због чега и плијени и позива на читање, дружење с њом и њеним малим јунацима.
          Посебно писци, али и добри читаоци, у књизи пјесама за дјецу Новице Ђурића виде иза ведрих стихова о дјетету и мајсторство искусног ствараоца, које је у синергији са садржајима пјесама, прожима се са њима и не смета им, него их још боље приближава читаоцу. Зато аутор и користи дистих као оптималну стиховну одредницу краткоће исказа и сажимања утисака малих јунака о свијету који их окружује. Дакле, изреку међу одраслима да се нешто може довољно рећи у двије ријечи, Ђурић у књизи поезије за дјецу замјењује ставом да се дјеци најбоље може прићи, и размишљати лапидарно, кратко, у два стиха који дају ритам, на крају крајева, и ритам ходања дјетета, сигнал да се све може достићи и видјети у два обична корака.
Из књижевне радионице Новице Ђурића изронио је између корица читав мали свијет малих јунака, који већ неће да буду аутсајдери у животу, који ни за одрасле не би био такав без малишана, који су смисао нашег постојања али и поетског надахнућа.
          Да дјеца траже своје мјесто под сунцем у свијету одраслих говори и назив првог поглавља ове збирке: „И ја имам своје бриге.“ А у њему дијете већ апелује на одрасле да не жели да буде третирано као дијете, него као равноправан судионик у животу одраслих. Дјечји мимезис, опонашање, некад је ишао дотле да дијете жели да пуно личи на одрасле, а данашње дијете у визији Ђурића, као пјесника за дјецу, иде дотле да дијете жели да је у апсолутној равни са одраслима, да чита књиге одраслих, да с одраслима буде на равној нози. Отуда и избија шарм Ђурићевих малих јунака, који желе да одрасту преко ноћи и стану у строј са одраслима. Зато мали јунак за књиге одраслих и каже: „Све моје су то добрице, / од корице до корице.“
          Мали јунак у пјесми „Није вртић да се спава“ већ мудро процјењује да вртић није кућна приватна просторија, и да му је прва намјена та што „Вртић тражи нешто боље, / да се деца друже, воле.“ А у пјесми „Избјегавам разне варке“ ставља дефинитивно до знања да му је циљ да личи на тату у свему, све до ношења капе и кравате. Из таквих дјечјих аспирација избија фини, скривени ауторски хумор, којим је, као моћним средством, и обојена цијела књига. У пјесми „Сви се нешто праве важни“ мала јунакиња се сучељава са свијетом одраслих у дилеми да ли да протестује или их воли такве какви су, понекад и груби према дјетету. У сљедећој пјесми мала јунакиња бива свјесна да се њен компактни свијет помало урушава доласком на свијет млађе сестре, што, како то и сами знамо, може дјеловати трауматично на дијете кад схвати да оно није центар универзума, него да макар постоје два центра, и разлог за прве трауме дјетињства. А тим прије што постоји кревет као сабирни центар за несташно дијете, који оно и прихвата као робију и разлог за сукоб с татом и мамом.
У пјесми „Свуд ме има, кришом вирим“, по којој књига и носи наслов, доминира ријеч „волим“, то јест, аутор наводи читаву палету дјечјих жеља, подсјећајући нас да је дјечје доба и заиста у знаку жеља, остварених и неостварених, и да морамо бити много пажљивији према малим људима да бисмо их сачували од траума дјетињства, које их скривено потом прате цијелог живота у разним маскираним реакцијама на дешавања. Зато је мали јунак Ђурића спреман да у знак протеста ломи телефоне, не пристаје на круте норме одраслих, да буде љубоморан на татин лаптоп, који одвлачи оца од дјетета.
Али када почне период љубави према школи, писању, цртању и бојању, тада се дијете уздиже у неслућене висине, заволи школу, жели да и оно научи да пише, уз закључак: „Ви не знате шта је ово, / моје прво, прво слово. / А оно се тако зове, / најмилије слово моје.“ 
          Али мали мудри јунак у овој збирци о дјеци на крају долази до соломонског рјешења путем срца, уз закључак да је најважније вољети и тату и маму, који су дјетету центар универзума и постојања.
          На овај начин Ђурићева збирка носи читав дијапазон стања, осјећања, ситуација и разрјешења, указујући првенствено на богатство свијета дјетета као таквог.
          У поглављу „Кашика је справа чудна“ аутор с правом указује на чињеницу да се дијете малтене суочава са читавим једним новим свијетом, свијетом хране око дјетета, у чијем центру се налази кашика. Притом пчеле зује производећи мед, кукурузни хљеб се воли, на обични џем од шљива се треба привикавати након кремића, а киндер-јаје се може за невољу замијенити обичним куваним јајетом за Васкрс... А и чај је добар кад се треба заштитити од прехладе и ињекција. У пјесми „Тако је крштена Матеа“ аутор је забиљежио и како је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије миропомазао Матеу Ђурић при чину крштења, а за њом, у другој пјесми, Леу.
          У поглављу „Низ ливаду покрај луга“ осликане су жеље малог јунака да постане птица, као доказ колико икаровска прича станује и у мислима малих људи увијек изнова атрактивна. А у пјесми „Несташна је куца Аска“ Ђурић користи формат дјечје пјесме, сагледане оком дјетета, али да искаже неке више истине, као на примјер у посљедњем дистиху: „Није лако у ланцима / ни људима а ни псима.“
          У пјесми „Дижем глас против ловца“ исказан је дјечји протест и жеља да се сачувају животи дивљих животиња, које су на нишану човјека.
          Оваквим читавим дијапазоном дјечјих тема и дилема аутор је обогатио ово штиво за дјецу, указао на спектар дјечјих жеља, недоумица, надања, показао колико је богат и разнообразан често скривени дјечји свијет, бацио траг свјетла на свијет који је у нама и поред нас, на дјецу која куцају на врата одраслих с пуним правом, у чему им треба од срца помоћи.
          Напоменућемо на крају: књига је испунила не само умјетнички,  него и едукативни, педагошки циљ и задатак, и не само стиховима него и богатим илустрацијама Мирка Марјановића Мариа, сигурно потребним малом читаоцу за већи степен уживљавања у ово успјело штиво за дјецу и старије, те је укупни визуелни угођај заокружен и на овај начин, а пут до срца дјетета постао и сликовно ближи и непосреднији.

                                     Проф. др Драган Копривица

петак, 17. фебруар 2017.

Ђурићева поезија за дјецу пред никшићком публиком



    Нова књига поезије за дјецу, књижевника Новице Ђурића, биће представљена у Никшићу, у понедјељак, 20. фебруара, на трибини УКЦГ ,,Свободијада“ са почетком у 19 часова. О Ђурићевој књизи намијењеној дјеци „Свуд ме има, кришом вирим“, чији је издавач Књижевна задруга Српског националног савјета из Подгорице, говориће проф. др Драган Копривица и мр Милорад Дурутовић, а одабране стихове читаће Марија Јањушевић и аутор.

Новица Ђурић је до сада објавио поетске наслове: Трагом живота (1973.), Узалудна врата (1980.) Дрво у тами (1986.), Страх од сличности (1986.) и друго издање (1987.), Кућни тамничар (1990.), Божја дјеца (1996.), Јави ми да сам жив (2009.), награда „Златно перо Русије“ – сребрни лауреат, (2010), Невјерно срце (2013), Бос по речима (2014.), Косово мајко (2015.), као и књигу пјесама за дјецу: Милица словарица (1999).

Значајан је и његов прозни књижевни опус: Светлост и сенке под Ловћеном (2008.), Десанка Максимовић - Жена која је само волела (2008.), Савиним стопама Лелејском Гором (2011.) за коју је 2012. године добио Унирексову награду за прозу „Душан Костић“ и Роман ти причам (2013.) Српска књижевна задруга Београд за коју је добио награду Удружења књижевника Црне Горе „Марко Миљанов“.

Ђурић је приредио књиге: Вуко – Мит који се сам уздигао (2008.), књига о Вукашину Вуку Вукчевићу, Од обећања до испуњења (2010.), аутор је и књиге интервјуа: Мој разговор с њима (1990.)

Такође, заступљен је у неколико значајних антологија: Језерски врх (200 година од рођења Петра Другог Петровића Његоша), у Антологији савремене поезије за дјецу српских писаца у расејању, затим у Атласу европске поезије, Атласу европске прозе, у Антологији српског песништва за децу, у двојезичном српско-руском издању…

Ђурићева поезија је превођена на италијански, руски, бугарски и македонски језик.

Добитник је одличја „Златно перо Русије” (2015), Савеза писаца Русије, почасног Ордена хероја рада, лауреат је медаље „Цар Риба” коју додјељује Међународни културни центар и издавачка кућа „Краснојарско Васкрсење" за заслуге у области зближавања култура, умјетности и новинарског стваралаштва народа Русије и западног Балкана.

Добитник је неколико награда за књижевни и новинарски рад (Награде за животно дјело УНЦГ и награде за репортажу „Бошко Пушоњић“ као и Новинарске награда за животно дјело Савеза новинара Србије и Црне Горе, као и још неколико признања).

Предсједник је Удружења књижевника Црне Горе.

Живи у Подгорици, новинар је „Политике“.

Књижевно вече Новице Ђурића одржаће се у сали Друштва црногорско-руског пријатељства Свети Георгије, а вече ће водити уредница трибине Свободијада, Милица Бакрач.

http://www.srpskenovinecg.com/kultura/knjizevnost/52324-duriceva-poezija-za-djecu-pred-niksickom-publikom

http://www.in4s.net/djuriceva-poezija-za-djecu-pred-niksickom-publikom/